• ZUH SILESIA - PARKIET, ul. Wróblewskiego 31, 40 - 213 Katowice

Czym wykładać ogrzewaną podłogę?

Styczeń 7, 2021

Ogrzewanie podłogowe to komfortowe i funkcjonalne rozwiązanie, które zapewnia równomierne ogrzanie danej przestrzeni. W przeciwieństwie do grzejników, ciepło nie rozchodzi się z jednego punktu, a oddawane jest przez całą podłogę.

Nie jest to jednak ogrzewanie, z którym tak samo dobrze poradzą sobie wszystkie materiały na posadzki. Przy wyborze ważne będą takie czynniki jak: odporność na wyższą temperaturę, jej zmiany czy przewodzenie ciepła przez dany materiał. Czym powinniśmy wykładać ogrzewaną przestrzeń? Czy sprawdzą się tutaj drewniane podłogi?

Ceramika i kamień a ogrzewanie podłogowe

Oba te materiały bardzo dobrze przewodzą ciepło, a przy tym nie ulegają uszkodzeniu pod jego wpływem. Płytki ceramiczne i kamienne sprawdzą się szczególnie dobrze w przestrzeniach takich jak: kuchnia, łazienka czy przedpokój – czyli wszędzie tam, gdzie podłoga brudzi się szybciej. Z drugiej strony kafelki z tych materiałów cechują się raczej zimną i surową estetyką. Dlatego też nie cieszą się już taką popularnością w sypialni lub salonie. Minusem ceramicznych płytek i kamienia jest to, że oba te materiały są zimne w dotyku, gdy ogrzewanie jest wyłączone. Przy tym nadal są to jedne z bardziej powszechnych wyborów, jeśli chodzi o wykładanie ogrzewanych podłóg.

Drewniana posadzka wielowarstwowa

Drewno to kolejny materiał, który poradzi sobie z ogrzewaną podłogą. Niemniej jednak, decydując się na drewnianą posadzkę, powinniśmy wybierać jedynie deski wielowarstwowe, a nie lite. Dlaczego? Tradycyjne jednowarstwowe deski mogą się odkształcać, pękać i rozsychać pod wpływem ogrzewania podłogowego. Przy wyborze parkietu należy również sprawdzić współczynnik przepuszczalności termicznej desek (odpowiednio dobrany zredukuje straty ciepła). Podłogowy system grzewczy lepiej zniosą panele z zatrzaskami, które nie wymagają klejenia, dzięki temu cała podłoga może naturalnie pracować.

 

Decydując się na deski podłogowe, należy zwrócić uwagę na parę elementów:

- najlepiej sprawdzą się deski wielowarstwowe z bezklejowym złączem typu click (z zatrzaskiem),

- drewniany parkiet należy ogrzewać stopniowo (optymalne będzie jednorazowe podnoszenie temperatury o maksymalnie 5 stopni Celsjusza),

- pod koniec sezonu grzewczego podłogę należy stopniowo (nigdy gwałtownie) ochładzać,

- wybór odpowiedniego kleju montażowego jest bardzo istotny (powinien być trwały i elastyczny, a przy tym odporny na wahania temperatury i wilgoci),

- należy wybrać drewno o niskim współczynniku skurczu.

Wróć