• ZUH SILESIA - PARKIET, ul. Wróblewskiego 31, 40 - 213 Katowice

Jak dbać o podłogi z drewna?

Styczeń 18, 2021

Drewniane podłogi niewątpliwie są piękną i ponadczasową ozdobą każdego wnętrza, ponadto mogą służyć naprawdę długo. Jednak, aby cieszyć się taką podłogą przez lata, trzeba o nią odpowiednio dbać, ponieważ drewno, pomimo że cechuje się wysoką wytrzymałością jest również wymagające. W artykule podpowiadamy, jak czyścić i konserwować drewniany parkiet, aby utrzymać go w świetnym stanie jak najdłużej.

Jak myć drewnianą podłogę?

Sposób pielęgnacji drewnianej podłogi zależy od rodzaju drewna z jakiego została wykonana, a także od rodzaju wykończenia. W przypadku podłóg z delikatnego drewna należy szczególnie przestrzegać, aby na jej powierzchni nie znajdował się piasek. Jego drobinki powodują powstawanie rys, w których następnie gromadzą się zanieczyszczenia. Prowadzi to do dalszego pogłębiania zarysowań i niszczenia drewna. W związku z tym należy każdego dnia zamiatać lub odkurzać drewnianą podłogę.

 

Mycie drewnianej podłogi nie jest skomplikowane. Wystarczy przestrzegać podstawowej zasady – nie używać zbyt dużej ilości wody. Należy dobrze odcisnąć szmatkę lub mopa. Czyszczenie drewnianej podłogi wymaga użycia specjalnych środków do drewna. Należy również wybrać preparat przeznaczony do mycia podłogi o danym wykończeniu, inne środki stosowane są np. do mycia podłóg lakierowanych, a inne do olejowanych. Mycie drewnianego parkietu preparatami przeznaczonymi do innego typu podłogi może uszkodzić drewno.

Konserwacja drewnianej podłogi

Kiedy drewniana podłoga pokryta lakierem zaczynać matowieć, należy ją ponowie poddać lakierowaniu. Wystarczy kupić odpowiedni produkt i postępować zgodnie z instrukcją producenta. W warunkach domowych drewniane podłogi powinno się odświeżać raz lub dwa razy do roku. W przypadku podłogi olejowanej należy ponownie nakładać preparat mniej więcej raz w roku.

 

Drewno jest materiałem naturalnym, który cały czas pracuje. W związku z tym pojawianie się w nim szczelin jest zupełnie normalnym procesem. Mimo to trzeba je likwidować, aby zachować podłogę w dobrym stanie. W tym celu należy użyć masy szpachlowej. Po wypełnieniu szpary wybranym preparatem trzeba odczekać tyle, ile mówi informacja podana na opakowaniu. Na koniec należy poddać wypełnione miejsca takiej samej obróbce jak drewno.

 

Oprócz odpowiedniego mycia i konserwacji podłogi drewnianej warto też stosować środki chroniące przed wilgocią i preparaty antypoślizgowe. Należy także pamiętać o filcowych nakładkach na nóżkach mebli, aby zapobiec powstawaniu rys wskutek przesuwania mebli. Przed wejściem do mieszkania warto umieścić wycieraczki, aby ograniczyć przedostawanie się piasku do domu. Dbanie o podłogę drewnianą zgodnie ze wszystkimi wymienionymi zasadami pozwoli na utrzymanie jej w doskonałym stanie przez długie lata.

Wróć