• ZUH SILESIA - PARKIET, ul. Wróblewskiego 31, 40 - 213 Katowice

O czym mówią klasy ścieralności paneli podłogowych?

Marzec 14, 2023

Każdy z nas chce cieszyć się w domu estetyczną i trwałą podłogą. Przy jej wyborze kierujemy się zatem rodzajem materiału, kolorystyką oraz jakością. Zwracamy uwagę na konkretne parametry techniczne i porównujemy dostępne produkty. Jednym z takich parametrów, na który można się natknąć przy zakupie, a tak naprawdę, na który szczególnie powinno się zwracać uwagę, są klasy ścieralności podłogi.

Czym jest klasa ścieralności podłogi?

Klasa ścieralności podłogi to wartość, która określa jej odporność na ścieranie. Oznacza wytrzymałość paneli podłogowych wobec uszkodzeń mechanicznych, które mogą powstawać w trakcie użytkowania. Taki parametr pozwala oszacować, jak długo podłoga zachowa estetyczny wygląd i po jakim czasie jej eksploatacji zauważy się pierwsze ślady zużycia. Klasy ścieralności paneli, w tym również oferowanych przez nas w Katowicach podłóg określa się na podstawie tzw. testu Tabera, w czasie którego panel pociera się materiałem ściernym. Gdy dojdzie do naruszenia struktury materiału, ścieralność weryfikuje się na podstawie ilości potarć.

Jakie wyróżnia się klasy ścieralności podłóg?

Istnieje 6 klas ścieralności paneli podłogowych. Oznacza się je symbolem AC oraz cyframi od 1 do 6. W praktyce im wyższa klasa ścieralności, tym lepszej jakości podłoga. Niskie klasy ścieralności w przedziale od 1 do 3 świadczą o krótkiej żywotności paneli. Optymalnym wyborem do domu wydaje się za to zakup paneli o klasie AC3 lub AC4. AC3 oznacza, że po takich podłogach bez obaw o zarysowania można chodzić w miękkim obuwiu. AC4 to z kolei oznaczenie dla paneli, które dobrze znoszą intensywniejszą eksploatację np. w przedpokojach. AC5 i AC6 to natomiast podłogi o najwyższej trwałości, które dobrze zdają egzamin w domach ze zwierzętami lub w budynkach o dużym natężeniu ruchu.

Wróć