• ZUH SILESIA - PARKIET, ul. Wróblewskiego 31, 40 - 213 Katowice

Od czego zależy ,,głośność" podłogi?

Listopad 22, 2021

Rodzaj materiału wykorzystanego do ułożenia podłogi ma duże znaczenie dla estetyki pomieszczenia, wpływa jednak również na komfort jego użytkowania. W zależności od tego, z czego wykonano posadzkę, we wnętrzu może być mniej lub bardziej przytulnie, a także ciszej lub głośniej. Najlepsze efekty można uzyskać, decydując się na klasyczną podłogę z desek lub ułożenie parkietu. Z nieco gorszą akustyką trzeba się liczyć, planując ułożenie paneli. Najgłośniejsze będą zwykle wszelkiego typu okładziny ceramiczne. Przyjrzyjmy się bliżej temu, dlaczego tak się dzieje.

Dlaczego podłoga z drewna jest tak cicha?

Drewno jest materiałem naturalnym składającym się z wielu złączonych ze sobą włókien. Taka budowa sprawia, że jest ono zarazem bardzo wytrzymałe na obciążenia, a jednocześnie elastyczne. Dzięki temu, że w przypadku desek lub parkietu wszystkie elementy mają przynajmniej około centymetra grubości, są w stanie dobrze tłumić większość wywoływanych przez korzystanie z podłogi wibracji. Warto pamiętać, że drewno jest przyklejane do podłoża klejem, który również wykazuje pewną elastyczność. Dodatkowo poszczególne elementy są ze sobą łączone za sprawą systemu pióro – wpust, co powoduje, że nie są one „sztywno” złączone, a tym samym dźwięki nie rozchodzą się w nich z taką łatwością jak w materiale jednolitym np. gdy w grę wchodzi podłoga wykonana z gresu. Drewno jest układane tak, by między nim a ścianą pozostała szczelina dylatacyjna. To także powoduje zmniejszenie ewentualnego hałasu.

Jak jeszcze można wpłynąć na wyciszenie podłogi?

Podłoga może być jeszcze cichsza, jeśli zostanie ułożona na tzw. podkładzie pływającym. W takim przypadku pod wylewką umieszcza się warstwę styropianu lub innego materiału o wysokiej elastyczności i wytrzymałości na obciążenia np. pianki poliuretanowej. Wzdłuż ścian umieszczana jest natomiast specjalna dylatacja, która sprawia, że uderzenia w podłogę nie przenoszą się na ściany, co sprzyja tłumieniu powstającego hałasu. Dobrze wykonana podłoga z naturalnego drewna gwarantuje pełen komfort akustyczny.

Wróć