• ZUH SILESIA - PARKIET, ul. Wróblewskiego 31, 40 - 213 Katowice

Czy podłoga może uczulać?

Listopad 30, 2022

Ten, kto zmaga się z alergią, doskonale wie, jak jej objawy mogą dawać się we znaki każdego dnia. Unikanie alergenów jest zatem podstawą codziennego komfortu. I choć nie zawsze jest to proste i zależne od nas, warto podejmować próbę podniesienia standardów swojego życia. Pomóc może w tym np. wybór odpowiedniego wyposażenia do domu. Pod uwagę warto wziąć m.in. podłogę, gdyż jak się okazuje, nie każdy materiał, z którego jest wykonywana, sprawdzi się w przypadku alergików.

Co to znaczy, że podłoga może uczulać?

Popularne materiały, z których wykonuje się podłogi, zwykle same w sobie nie wywołują alergii. Mimo wszystko warto zwracać uwagę na ich składy, w tym szczególnie na dodatki poprawiające ich estetykę i walory użytkowe. Na nasilenie objawów alergii wpływa też sposób użytkowania podłóg, w tym głównie możliwość ich dokładnego czyszczenia. Nie od dziś wiadomo, że do najbardziej uczulających czynników zalicza się kurz, roztocza i pleśń. Przy wyborze podłogi warto zatem pamiętać, że niektóre powierzchnie mają tendencję do przyciągania kurzu, a w innych w wyniku niedostatecznego czyszczenia czy też nadmiernie wilgotnego środowiska mogą rozwijać się roztocza i grzyby.

Podłoga dla alergika – na jaką warto się zdecydować?

Dobra podłoga dla alergika to przede wszystkim taka, którą łatwo utrzymać w czystości. Równie ważne jest to, by wyróżniały ją właściwości antystatyczne. Wśród takich, które wpisują się w te kryteria, wymienić można podłogi drewniane. Drewno jest materiałem nieuczulającym, a przy tym nie przyciąga kurzu. Oprócz niego w domach alergików sprawdzą się też płytki oraz panele winylowe (koniecznie pozbawione lotnych związków organicznych). Zdecydowanie odradza się za to wyboru wykładzin i dywanów, które stwarzają dogodne warunki do rozwoju alergenów.

Wróć