• ZUH SILESIA - PARKIET, ul. Wróblewskiego 31, 40 - 213 Katowice

Etapy renowacji parkietu. Zasady postępowania

Wrzesień 15, 2021

Podłogi wykonane z drewna uchodzą za niezwykle prestiżowe, a większość osób uważa je za najbardziej efektowne. Ich zaletą jest jednak również wysoka wytrzymałość oraz możliwość odnowienia, jeśli powierzchnia ulegnie częściowemu zużyciu. Fachowa renowacja podłogi drewnianej pozwala na uzyskanie równie spektakularnego efektu, a w przypadku tradycyjnych klepek lub desek może być robiona wielokrotnie.

Jak przebiega renowacja parkietu?

Podłoga, która nosi ślady użytkowania, musi być poddana pracom, które przywrócą jej dawną świetność. Podstawowym zadaniem, od którego zaczyna się wykonanie zadania, jest demontaż listew przypodłogowych. Kolejną fazą jest dokładne usunięcie starej powłoki zabezpieczającej – na ogół jest to warstwa lakieru. Szlifowanie przeprowadza się przy użyciu papieru ściernego o większej gradacji, tak by nie tylko pozbyć się zniszczonego lakieru, ale także wygładzić powstałe zarysowania czy wgniecenia oraz nieestetyczne plamy. Proces cyklinowania przebiega tu podobnie jak przy układaniu parkietu, choć na początku mogą być używane niskie uziarnienia papierów w zależności od skali uszkodzeń. Kolejne zabiegi po szlifowaniu zgrubnym wiążą się z wyprowadzeniem powstałych nierówności i śladów wynikających ze zmian kierunku pracy cykliniarki. Ostatnie przejście łączy się z wygładzeniem powierzchni. Warto pamiętać, że poza równaniem konieczne będzie też zaszpachlowanie większych ubytków, a także szczelin między klepkami lub deskami.

Jak wykańcza się podłogę po renowacji?

Tak jak przy układaniu parkietu podczas renowacji również trzeba zabezpieczyć wygładzoną powierzchnię drewna. Do najpopularniejszych metod należy lakierowanie podłogi lub jej olejowanie. Olejowanie jest zwykle wybierane tam, gdzie użytkownikowi zależy na wyeksponowaniu naturalnego charakteru drewna i jego powierzchni. Przy tej technice stosowany preparat wnika w strukturę drewna, uodparniając je na działanie wody i osadzanie się zabrudzeń. W przypadku lakierowania na drewnie wykonywana jest dodatkowa powłoka, która przylega do jego powierzchni.

Wróć