• ZUH SILESIA - PARKIET, ul. Wróblewskiego 31, 40 - 213 Katowice

Jak zabezpieczyć drewnianą podłogę przed zarysowaniami?

Maj 11, 2023

Drewniane podłogi od lat zachwycają estetyką. Dodają wnętrzom przytulności i dobrze komponują się niemalże z każdym stylem aranżacyjnym. Wbrew pozorom cechuje je również duża trwałość. I o ile odpowiednio się o nie dba, o tyle można cieszyć się ich użytecznością przez lata. Na co dzień trzeba jednak stosować się do kilku zasad, które zabezpieczą drewniane powierzchnie m.in. przed zarysowaniami. O czym warto pamiętać? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Co zrobić, by ochronić drewnianą podłogę przed zarysowaniami?

Jednym z najprostszych sposobów ochrony drewnianej podłogi przed zarysowaniami jest używanie filcowych podkładek pod meble. Takie zabezpieczenia zapobiegają powstawaniu rys i wgnieceń szczególnie podczas przesuwania elementów wyposażenia. Poza tym warto zrezygnować z chodzenia po domu w obuwiu zewnętrznym. Nic tak nie przyczynia się do ścierania parkietów, jak wnoszony pod butami piasek. Ponadto należy przywiązywać wagę do wyboru środków czyszczących. Niewskazane jest stosowanie preparatów o właściwościach ściernych. Używane szczotki powinny mieć z kolei miękkie włosia.

Impregnacja jako sprawdzona metoda zabezpieczania drewnianej podłogi

Skutecznym zabezpieczeniem jest również regularna impregnacja, która z pewnością pozwoli zaoszczędzić na renowacji podłogi drewnianej w przyszłości. Ta polega na aplikacji na drewno specjalnego impregnatu w postaci lakieru lub olejowosku. Dobór takiego środka zależy od rodzaju zastosowanego drewna oraz efektu, jaki chce się uzyskać po jego nałożeniu. Niemniej oba preparaty tworzą warstwę ochronną, która zabezpiecza podłogę przed brudem, wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi. W przypadku odświeżania impregnacji cały proces rozpoczyna się od zeszlifowania wierzchniej warstwy drewna oraz usunięcia starych powłok ochronnych.

Wróć