• ZUH SILESIA - PARKIET, ul. Wróblewskiego 31, 40 - 213 Katowice

Na czym polega proces cyklinowania podłogi?

Marzec 10, 2021

Drewno to uniwersalny i praktyczny materiał o dużych walorach estetycznych. Niemniej jednak, aby drewniane podłogi mogły zachować jak najwyższą jakość przez jak najdłuższy czas, należy o nie odpowiednio dbać. Cyklinowanie parkietu to świetny sposób na remont podłogi z drewna. Przyjrzyjmy się bliżej temu procesowi i sprawdźmy, na czym ten dokładnie polega.

Czym jest cyklinowanie parkietu?

Cyklinowanie podłogi drewnianej to zabieg, który przygotowuje stary, zniszczony parkiet do kolejnych etapów jego renowacji. Polega na dokładnym szlifowaniu drewnianej powierzchni przy użyciu specjalnie przeznaczonej do tej czynności maszyny – cykliniarki. Cyklinowanie ma na celu usunięcie poprzednich powłok lakierniczych oraz malarskich. Proces ten przeprowadzany jest – w zależności od stanu podłogi – raz na kilka lub kilkanaście lat. 

Cyklinowanie:

  • wykonywane jest przy użyciu cykliniarki oraz innych urządzeń szlifierskich,

  • polega na zdzieraniu wierzchniej warstwy drewna oraz pokrywającego ją lakieru czy farby (usunięty materiał ma około 1-2 mm grubości),

  • zabieg ten zwiększa nie tylko trwałość drewnianej nawierzchni, ale i jej odporność na uszkodzenia,

  • wygładza powierzchnię (usuwa drzazgi, wgniecenia i nierówności, które powstały na parkiecie przez lata jego użytkowania),

  • wiąże się z niższymi kosztami w porównaniu do wymiany całej podłogi na nową. 

Warto również wspomnieć, że poza parkietem zabieg cyklinowania można przeprowadzić także na innych drewnianych powierzchniach (jak schody czy listwy przypodłogowe).

Cyklinowanie bezpyłowe

Choć szlifowanie zniszczonych podłóg w celu ich renowacji jest coraz popularniejszym zjawiskiem, to trzeba przyznać, że jest to zabieg, w którego efekcie w pomieszczeniu powstaje dużo pyłu. Alternatywą dla tradycyjnego szlifowania jest cyklinowanie bezpyłowe. To rozwiązanie wykorzystuje nowoczesne narzędzia, dzięki którym proces cyklinowania jest szybki i nie generuje większych zabrudzeń. Choć cyklinowanie można wykonać samemu, to najlepsze efekty przyniesie praca fachowej i doświadczonej firmy, szczególnie jeśli chodzi o szlifowanie bezpyłowe.

Wróć